فلزات فلزی و انواع آن

فلزات فلزی چیست؟

دسته های مختلفی وجود دارد که می توان فلزات را در آنها قرار داد. بعضی از فلزات ممکن است شکل پذیر ، بعضی دیگر شکننده باشند. فلزات دیگر می توانند مغناطیسی باشند و بعضی از آنها اصلاً مغناطیسی ندارند. فلزات فلزی چیست؟ برخی از انواع آلیاژها می توانند به سختی رسوب کنند و برخی دیگر نمی توانند. موارد ذکر شده تمایزهای مهمی هستند. با این وجود ، هنگام دسته بندی فلزات ، یکی از مهمترین تفاوتهایی که باید به آن توجه شود ، آهنی یا غیر آهنی بودن فلز مورد نظر است.

ورق سیاه اکسین اهواز ۲۰ میل

فلز آهنی چیست؟

فلزی با توصیف “آهنی” به این معنی است که در ترکیب خود آهن دارد. هنگامی که از اصطلاح فلز آهنی استفاده می شود ، معمولاً به این معنی است که آهن درصد زیادی از ترکیبات اصلی است. اگر این عنصر فراوان نباشد ، احتمالاً دومین یا سومین ماده پربار است. اگر فلز مانند بسیاری از فلزات فقط دارای مقادیر کمی از آهن باشد ، فلزات فلزی چیست؟ آن مقدار ناچیز برای اعلام فلز آهنی در نظر گرفته نمی شود. آلیاژهای غیر آهنی

 

خصوصیات مشترک فلزات آهنی چیست؟

اختصاص خواص مشترک به فلزات آهنی دشوار است ، زیرا آنها می توانند طیف گسترده ای از عناصر آلیاژی را داشته باشند که خصوصیات آنها را بسیار تغییر می دهد. به عنوان مثال ، بسیاری از فلزات آهنی مغناطیسی هستند. با این حال ، این برای همه فلزات آهنی درست نیست. فولاد ضد زنگ آستنیتی اگرچه به عنوان فلز آهنی در نظر گرفته می شود ، فلزات فلزی چیست؟ اما مغناطیسی نیست زیرا مقدار زیاد نیکل به آن اجازه می دهد ساختار بلوری داشته باشد که عمدتا در دمای اتاق آستنیت است. آستنیت مغناطیسی نیست ، اگرچه حاوی آهن است. بعضی از فلزات آهنی ، مانند چدن ، بسیار قوی و شکننده هستند. با این وجود ، فولاد کم کربن ، نوع دیگری از فلزات آهنی ، می تواند کاملا نرم و شکل پذیر باشد زیرا به اندازه چدن مقدار کربن بالایی ندارد.

 

اگرچه قرار دادن خواص همه مواد آهنی در زیر یک چتر دشوار است ، اما برخی تعمیمات وجود دارد که می توان با کمی دقت انجام داد. فلزات آهنی غالباً مقادیر نسبتاً بالایی دارند ، خصوصاً در مقایسه با آلیاژهای مس ، قلع و سرب. فلزات آهنی نیز معمولاً سخت هستند و اگر با بسیاری از عناصر دیگر آلیاژ نشوند و یا روکش نشده باشند ، فلزات فلزی چیست؟ در معرض زنگ زدگی قرار می گیرند. بیشتر مواد آهنی ، به استثنای فولاد ضد زنگ آستنیتی و برخی گریدهای دیگر ، مغناطیسی هستند.

 

نمونه هایی از فلزات آهنی

همانطور که قبلاً در مقاله ذکر شد ، انواع مختلفی از فلزات آهنی وجود دارد.

 

در زیر چند نمونه از فلزات آهنی آورده شده است: پروفیل Hss چیست

 

فولادهای کربنی احتمالاً پرکاربردترین نوع فلزات آهنی هستند. آنها در درجه اول از آهن تشکیل شده اند و بیش از 90٪ ترکیبات شیمیایی آنها همان عنصر است. تنها عنصر آلیاژی مهم دیگر در فولاد کربن کربن است. فلزات فلزی چیست؟ مقادیر کمیاب از عناصر دیگر وجود دارد. کاربردهای معمول فولادهای کربنی شامل سازه ها ، مبلمان و اجزای خودرو است.

 

فولاد ضد زنگ

فولاد ضد زنگ گروه دیگری از فلزات آهنی است که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی ، فولادهای ضد زنگ دارای مقدار زیادی کروم هستند که به آنها کمک می کند تا بهتر از فولادهای کربنی در برابر خوردگی مقاومت کنند. فلزات فلزی چیست؟ فولادهای ضد زنگ را می توان بیشتر به زیر گروه تقسیم کرد. فولادهای زنگ نزن آستنیتی با مقادیر زیاد نیکل و کروم بیشترین مقاومت در برابر خوردگی را دارند. همچنین فولادهای ضد زنگ فریتی ، مارتنزیتی و دوبلکس وجود دارد. بسته به نوع کاربرد ، هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. کاربردهای معمول فولادهای زنگ نزن شامل لوازم خانگی ، تجهیزات دارویی و پزشکی ، تجهیزات درجه غذایی و چاقو است.

 

چدن

چدن نوعی فلز آهن است که کربن بیشتری نسبت به انواع دیگر دارد. این به آن قدرت بالایی می دهد. اگرچه از قدرت بالایی برخوردار است اما کاملاً شکننده است. فلزات فلزی چیست؟ کمبود سایر عناصر آلیاژی خارج از آهن و کربن ، آن را به یک فلز آهنی نسبتاً مقرون به صرفه تبدیل کرده است. کاربردهای معمول چدن شامل ظروف پخت و پز ، اجزای کوچک قابل استفاده مانند چرخ دنده ها ، میله ها و سنجاق ها و تجهیزات استخراج است. گالوانیزه چیست

 

فولاد

فولادهای آلیاژی نوعی فلز آهنی هستند که به طور خاص برای اهداف خاص تهیه شده اند. در حالی که اساساً از آهن تشکیل شده است ، می توان از مقادیر مختلف مس ، وانادیوم ، تنگستن انواع اتصالات لوله فولادی ، فلزات فلزی چیست؟ منگنز و سایر عناصر برای خیاطی یک فولاد آلیاژی استفاده کرد تا از مقاومت ، کشش ، مقاومت در برابر کشش ، سختی و سایر خصوصیات بالاتری برخوردار باشد. کاربردهای معمول فولادهای آلیاژی شامل ابزارها ، قالب ها و تجهیزات ماشینکاری است.