شناخت آهن قیمت انواع آن

قیمت تیرآهن آهن رسان

مقاطع فولادی از پر کاربردترین محصولات فلزی مورد استفاده در صنعت و ساختمان هستند. انواع تیرآهن، میلگرد، مفتول، لوله، ورق، تسمه، ناودانی، نبشی، قوطی و دیگر پروفیل ها و مقاطع فولادی به کرات در جای جای زندگی بشر استفاده می شوند. قیمت تیرآهن از آن جهت برای ما اهمیت دارد زیرا یکی از مهم ترین و پرکاربردترین محصولات است؛ بنابراین برای خرید آن حتماً باید اطلاعاتی به دست آوریم تا محصولی با کیفیت و قیمت مناسب تهیه کنیم.  هر کدام از این پروفیل های ساختمانی که بر اساس استانداردهای ملی و جهانی استفاده می شوند، خصوصیات و کاربردهای مخصوص به خود را دارند. از کاربردی ترین محصولات فولادی و فلزی که می توان نام برد شامل انواع میلگرد و تیرآهن است. با ما همراه باشید تا در مورد محصول تیرآهن بیشتر بدانیم.

فولاد و انواع آن

قبل از رفتن به سراغ تیرآهن در مورد جنس سازنده آن صحبت می کنیم. جنس یکی از عوامل تعیین کننده قیمت تیرآهن است. فولاد یکی از محصولات و آلیاژهای آهن است. فولاد خود انواع گوناگونی دارد و فولادهای ساختمانی معمولی یا فولادهای ساخت و ساز غیر آلیاژی (Structural steels) در گروه فولادهای نرم (mild steel) با کربن کمتر از %0.25 قرار می گیرند و این نوع فولادها دارای ویژگی‌هایی مثل شکل پذیری سرد، جوشکاری و برشکاری عالی هستند، از این نوع فولادها می توان مقاطع فولادی ساختمانی زیادی را تولید کرد. از جمله می توان ورق، میلگرد، تیرآهن، نبشی و انواع لوله را بدون انجام عملیات حرارتی خاصی ساخت.

قیمت آهن

تیرآهن چیست

یک پروفیل فولادی است که در ساختمان سازی نقش مهمی دارد. علاوه بر این یک محصول کاربردی در بسیاری از پروژه های عمرانی است. از تیرآهن هم برای عضو باربر و هم برای عضو غیر باربر می توان استفاده کرد. این مقاطع فولادی در شکل‌ها، اندازه ها و طول های مختلفی ساخته می شوند. برای تولید انواع تیرآهن استانداردهای مختلفی توسط کشورهای مختلف تدوین شده است که در کارخانه طبق آن محصولات مختلفی تولید می شود. تیرآهن ها در انواع جنس های استیل و آلومینیوم ساخته می شوند. فولاد ضد زنگ نوعی فولاد است که برخی از تیرآهن ها را با آن می سازند تا در شرایط مرطوب و خورنده مقاوم باشند. برای اطلاع از قیمت تیرآهن باید جنس، استاندارد ساخت، کارخانه سازنده، وزن و اندازه آن مشخص باشد.

تیرآهن سه قسمت اصلی به نام جان و دو بال دارد. دو بال موازی که دو انتهای تیرآهن را تشکیل می دهد. یک ورق فولادی به نام جان که در میان بال ها قرار داد و نقش مهمی در مقاوم سازی به عهده دارد. ارتفاع جان معادل با اندازه یا سایز تیرآهن است. در اصل نیروهای وارده بر ساختمان که به تیرآهن منتقل می شود، توسط این دو عضو (بال و جان) حمل شده و منتقل می شود. تفاوت در اندازه و مقطع بال و جان تیرآهن باعث ایجاد استانداردهای مختلفی شده است.

انواع تیرآهن

انواع تیرآهن را می توان بر اساس شکل و استاندارد ساخت به انواع زیر دسته بندی کرد. دو دسته اصلی به نام تیرآهن معمولی و بال پهن وجود دارد. سپس با روش برش و جوش دادن مجدد این تیرآهن ها، نوع تیر آهن ساخته می شود که به آن تیرآهن مشبک یا لانه زنبوری گفته می شود؛ بنابراین اگر بخواهیم به لحاظ شکل ظاهری علامتی برای این تیرآهن ها ارائه دهیم به ترتیب تیرآهن معمولی با I تیرآهن هاش با H و تیرآهن لانه زنبوری با CPE نشان می دهند. در این میان تیرآهن نوع اول در ایران با دو استاندارد اروپایی با نشان IPE و استاندارد چین و روسیه با نشان INP ساخته می شود. البته تیرآهن هاش یا بال پهن را نیز با علامت IPB نشان می دهند.

تیرآهن های IPE و INP به تیرآهن ساده – معمولی یا اروپایی معروف هستند و با هرکدام از این نام ها شناخته می شوند. با وجود اینکه هر دوی این تیرآهن ها I شکل هستند اما فرق خاصی در کاربرد و مشخصات آنها وجود دارد. مهم ترین تفاوت آن‌ها در ضخامت بال است.

تیرآهن IPE

به خاطر اینکه با استاندارد اروپا ساخته می شود به تیرآهن اروپایی نیز معروف است. این تیرآهن انواع و درجه های مختلفی دارد از جمله: ST37 / ST44 و ST52. در واقع این‌ها جنس و نوع فولاد مصرفی در ساخت تیرآهن هستند که ویژگی های فنی و مکانیکی مختلفی دارند. ویژگی اصلی این تیرآهن ثابت بودن بال آن است به این معنی که ضخامت بال ها در تمام طول آن برابر و یکسان است.  تیرآهن IPE در صنایع مختلفی همچون آهنگری، صنعت ساختمان سازی و کارهای عمرانی و صنایع مشابه کاربرد دارد. قیمت تیرآهن در هر یک از این گریدها متفاوت است.

تیرآهن INP

این نوع تیرآهن به گونه ای ساخته شده است که در آن با افزایش طول، ضخامت بال ها نیز افزایش پیدا می کند، یعنی بال ها در ابتدا نازک‌تر و در انتها و جایی که به جان می پیوندند، ضخیم تر می شوند. تیرآهن INP که جزء دسته بندی تیرآهن I شکل است کاربردهای زیادی همچون در صنعت ساختمان سازی، سد سازی،  برج سازی، اسکله سازی و موارد مشابه دارد.

قیمت آهن

تیرآهن IPB

نام دیگر این نوع تیرآهن هاش یا بال پهن نیز معروف است، دارای مقطع H شکل است بنابراین به آن تیرآهن هاش نیز گفته می شود. طول بال ها در این تیرآهن بیشتر از تیرآهن IPE است و می تواند کشش را در دو جهت تحمل کند و همین مساله باعث تفاوت قیمت تیرآهن IPB  با سایر تیرآهن ها شده است. کار اصلی جان و دوبال تیرآهن تحمل بارهای وارده بر آن است؛ اما در تیرآهن هاش بال پهن IPB به علت عریض بودن بال ها، این اجازه را به آن می دهد که تحمل قابل توجهی در خم شدن داشته باشند. عموما طول تیرآهن هاش IPB 12 متر است.تیرآهن بال پهن یا هاش به دلیل عریض بودن آن توانایی تحمل بارهای بسیاری دارد، به همین دلیل در مصارفی همچون ستون بندی، ساخت خرپا، پالایشگاه، صنعت کشتی سازی، پوشش سقف، اسکله سازی و صنایع مشابه دیگر کاربرد دارد.

قیمت آهن 

قیمت پروفیل قیمت آهن اهواز در وب سایت آهن رسان بارگذاری شده است .قیمت آهن ۱۴ اصفهان قیمت قوطی آهن اسامی اهن الات قیمت آهن کیلویی قیمت آهن دست دوم قیمت آهن اصفهان قیمت هر کیلو آهن درب و پنجره در آهن رسان  قیمت قوطی آهن قیمت آهن کیلویی قیمت آهن ۱۴ اصفهان قیمت روز پروفیل ساوه قیمت آهن اهواز قیمت ورق آهن نمودار قیمت آهن قیمت آهن در سبزوار کانال قیمت پروفیل قیمت قوطی آهن بهترین پروفیل آهن در کانال قیمت گذاری آهن رسان لیست آهن فروش اصفهان قیمت آهن ساختمان سازی سایت آهن آلات قیمت آهن آلات اصفهان قیمت آهن ۱۴ اصفهان قیمت آهن اصفهان قیمت قوطی آهن قیمت آهن ذوب آهن اصفهان قیمت آهن اهواز اصفهان آهن قیمت هر کیلو آهن امروز قیمت آهن فایکو قیمت ورق آهن قیمت آهن اهواز قیمت آهن ۱۴ اصفهان  در کانال قیمت گذاری آهن رسان قیمت قوطی آهن قیمت آهن کیلویی نمودار قیمت آهن قیمت هر کیلو آهن درب و پنجره قیمت آهن اصفهان امروز در وب سایت آهن رسان به نشانی اینترنتی www.ahanresan.ir بارگذاری شده است.

تفاوت تیرآهن معمولی و هاش آهن رسان

هرکدام ازانواع تیرآهن بر اساس خصوصیاتشان در جای مناسب کاربرد دارند اما اگر لازم باشد به طور مختصرتفاوت تیرآهن معمولی و هاش را بگوییم باید گفت که تیرآهن H به دلیل شکل ظاهری که دارد علاوه بر صنعت ساختمان در ستون های باربر نیز مورد استفاده قرار می گیرد. دارد و قادر است عملکرد بهتری از فولاد ارائه دهد و مقدار بار بیشتری را تحمل کند. این درصورتی است که تیرآهن I (تیرآهن IPE  و INP ) تنها در قالب تیرآهن در ساختمان و یا به عنوان خرپا کاربرد دارد. از دیگر مزیت های تیرآهن هاش یا بال پهن این است که تا فاصله 100 متر نیز کاربرد دارد اما تیرآهن های معمولی یا I فقط تا ارتفاع 30 متر استفاده می شوند. در نتیجه تیرآهن هاش (تیرآهن IPB) موجب کاهش هزینه های عملیاتی، کاهش میزان مصرف آهن، باعث افزایش سرعت پروژه و استحکام و مقاومت بالای سازه می شود. با توجه به اطلاعات و مطالبی که در این صفحه مطالعه کردید، قبل از خرید تیرآهن باید دقت کافی داشته باشید تا محصولی مناسب و با کیفیت تهیه کنید.