انواع و قیمت ورق A516

معرفی ورق a516 گرید 70، استانداردها و کاربرد های آن

قیمت ورق a516، جزء دسته ورق های آلیاژی آتشخوار یا همان مخزنی است که در آن به منظور رسیدن به یک ورق فولاد کربنی مرغوب، با خاصیت عدسی شدن از مقادیر ناچیزی فسفر، گوگرد و فلزاتی مثل کروم و منگنز در بیشترین حد مجاز در استاندارد های ASTM و ASME استفاده می شود.

این ورق های فولاد کربنی عمدتا برای کاربرد در مخازن تحت‌فشار جوش ساخته شده است که در آن چقرمگی نهایی حائز اهمیت است.

ورق A516 هم توسط کارخانه های داخلی فولاد مبارکه اصفهان و کارخانه اکسین اهواز  تولید می شود و البته جدا از ایران کشور های آلمان، آمریکا و هند در بازار ایران حضور خوبی دارند. به دلیل مقادیر منگنز موجود در نمونه ساخت داخلی این ورق از کیفیت پایین تری برخوردار است.

 

کاربرد ورق a516

خرید ورق a516 در صنایع مختلفی کاربرد دارد که از عمده ترین مصرف آن می توان به استفاده در صنایع مخزن سازی و دیگ های بخار اشاره کرد.

این خواص مهم مثل چقرمگی و خاصیت مقاومت کشسانی در نیروگاه های هسته ای برای مخازن فشار با مرغوبیت بالا بسیار کاربرد دارد.

از دیگر موارد استفاده این ورق می توان به؛ مخازن تحت فشار، اتصالات و مبدل های تحت فشار، مخازن کروی و تجهیزات انرژی های تجدید پذیر، مثل سد ها اشاره کرد.

به علت عرضه انواع ورق‏ های آلیاژی صنعتی تولید داخلی مانند فولاد اکسین و فولادمبارکه و ورق های آلیاژی خارجی (ایلیچ، دیلینگر، پوسکو، MMK، دیلیدور، دوفرکو و.) امکان تحلیل مناسب بازار و قیمت ها قبل از خرید وجود دارد.

به طور معمول اسید سولفوریک موجود در کویل فولاد کربنی ASTM A516 Gr 70 درمحدوده غلظت متوسط هستند. اسید سولفوریک موجود در کویل فولاد کربنی گاه با کلرید ها آلوده می شود که باعث افزایش خوردگی حاصل از محلول می شود. با این حال کویل فولاد کربنی ASTM A516 Gr 70 مقاومت خوبی دارد، همچنین در اسید سولفوریک آلوده به کلر، به ویژه در غلظت های بالا، در کویل فولاد کربنی دارای مقاومت خوبی است. موادی مثل کویل فولاد کربنی که جزو مواد سرد به حساب می آیند معمولا از مقاومت کشسانی خیلی خوبی برخوردارند. این مواد در هنگام جوش کاری بسیار خوب عمل می کنند و معمولا در برابر ساییدگی بسیار مقاوم هستند.

به طور کلی ورق های ورق a516 استحکام بالا یی دارند و برابر خوردگی و سایش بسیار مقاوم هستند به همین منظور بیشتر برای ساخت مخازن و عدسی ها به کار می رونداز آنجایی که این ورق ها دربرابر حرارت نیز دوام و مقاومت بالایی دارند در ساخت بدنه بویلرها و همچنین مخازن تحت فشار نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

قیمت ورق آتشخوار رگرید از این ورقه های فولادی برای محیط ها و کاربرد های مختلفی مناسب است. برای همین خیلی از شرکت ها هر گرید 55،60، 65، 70 را به زیر گریدهای 12، 20 و 21 تقسیم کرده اند. در مجموع هر گرید با توجه به میزان عناصر تشکیل دهنده و خواصی که دارد، کابردهای مختلفی نیز دارد و تفاوت اصلی گریدها در تحمل میزان فشار و دما، قابلیت عدسی شدن، میزان مقاومت کششی و تست ضربه است؛ اما به طور کلی، ورق A516 Gr 60 و ورق A516 Gr 70 بیشترین کاربرد را در صنایع مخزن سازی دیگ های بخار دارند.

A516-70 PVQ

خرید ورق فولادی A516-70 PVQ با نام مستعار Pressure Vessel صفحه فولادی با کیفیت و درجه یک است که برای استفاده در مخازن تحت فشار طراحی شده است. ورق a516 گرید 70 متداول ترین ورق فولادی با مقاومت بالا است که در ساخت دیگهای بخار و ساخت فشار محدود استفاده می شود. این ورق کاملا دارای استانداردهای کیفیت تعیین شده توسط صنعت نفت، گاز و پتروشیمی است. ورق فولادی PVQ به راحتی ساخته می شود و به دلیل مقاومت در برابر خوردگی به طور ایمن جوش می خورد و به عنوان تیر آهن در کل سازه ها آهنی بسیار مناسب است. خانواده A516 طیف وسیع و تقریبا کاملی از ضخامت را شامل می شود که می توان آنها را به صورت آنلاین و فقط در اندازه مورد نیاز خریداری کرد.

A516 Grade 70 یک انتخاب عالی برای کار در دمای محیط و پایین تر از آن است، چقرمگی شکست خوبی دارد به طوری که هم در مخازن تحت فشار و دیگ‌های بخار صنعتی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

A516 Grade 70 در مقایسه با گرید 60 که بسیار معمول است از مقاومت کششی بهتری برخوردار است و برای محیط های سردتر و دماهای پایین بسیار مناسب است.

استاندارد های ورق a516 گرید 70

برای اینکه یک ورقه فولادی A516 در هر گرید و درجه ای عرضه شود متناسب با مورد استفاده آن برای آن یک سری استاندارد ها و آزمایشات کنترل کیفیت تعریف می کنند.قیت ورق A516 امروز

در مورد A516 Grade 70، این کار شامل حرارت دادن فلز به -50 درجه سانتی گراد، یعنی 20 درجه بیشتر از نقطه بحرانی آن دما را پایین می آورند، سپس آن را در همین دما خیس می کنند و آن را به مدت کوتاهی در همین وضعیت نگه می دارند.

از مهم ترین استاندارد ها برای این ورقه فولادی دو استاندارد EN10204 3.1 یا EN10204 3.2 هستند.

کاربرد های ورق a516 گرید 70

سطح وسیعی از صفحات کربنی با توجه به استانداردهای بالای صنعت نفت، گاز و پتروشیمی تهیه شده‌است، به همین دلیل است که ما گستره وسیعی از صفحات کربن مطابق با استاندارد ASTM A516 Grade 70 و ASME SA516 Grade 70 را در بازار مشاهده می کنیم. ورق های فولادی ASTM A516 STEEL (درجه 70) مشابه A515 است اما برای کاربردهای با درجه حرارت پایین در نظر گرفته شده است. همچنین در روند ساخت آن از روش کشتن سیلیکون استفاده شده که بیشتر سیلکون موجود در محصول را از بین می برد که باعث می شود مقاومت سختی آن ها بالا برود و در مقابل ضربه ها و ذرات ساینده بسیار مقاوم تر باشند.

به علت روند ساخت و ویژگی های منحصر به فرد این گرید در مناطق سرد و یا جاهایی که با مواد و سیالات بسیار خنک سر و کار داریم بسیار مناسب است برای مثال در کشتیرانی.قیمت ورق آلیاژی A516

این گرید از فولاد بسیار مناسب برای سازه های در معرض فرسایش است برای همین از این فولاد در ساخت تیر آهن ها و ستون های فولادی استفاده می کنند. چون این فولاد در برابر سایش مقاوم است پس در مجاورت بتن و مصالح دیگر بهتر عمل می کند.