چگونه جلوی زنگ زدگی را بگیریم

زنگ تغییر رنگ قهوه ای نارنجی است که روی فلز جمع می شود.

قیمت تیر آهن  INPدر تهران

زنگ زدگی جذاب نیست و می تواند بر روی اشیا metal و سازه های فلزی که در معرض اکسیژن و رطوبت قرار دارند تأثیر بگذارد. فلز زنگ زدهاین فقط مسئله ظاهر نیست. اگر زنگ زدگی درمان نشده می تواند یک ساختار کامل را از بین ببرد. به عنوان مثال زنگ زدگی عامل اصلی فاجعه پل نقره ای 1967 بود که طی آن پل معلق فولادی در کمتر از یک دقیقه فرو ریخت.

قیمت تیرآهن بناب در مشهد

محصولات فولادی به طور گسترده ای در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. در این شرایط ، جلوگیری از زنگ زدگی باید در اولویت باشد.

ورق CK45 اکسین ۶۰

شناخت خصوصیات و تعیین قیمت ورق

قیمت ورق سیاه گالوانیزه

زنگ چیست؟

زنگ نوعی اکسید آهن است. هنگامی که آهن با اکسیژن موجود در هوا ترکیب می شود و باعث خوردگی آن می شود ، بروز می کند. زنگ می تواند روی آهن و آلیاژهای آن از جمله فولاد تأثیر بگذارد. کاتالیزور اصلی ایجاد زنگ ، آب است. اگرچه ساختارهای آهن و فولاد برای چشم جامد به نظر می رسند ، اما مولکول های آب قادر به نفوذ به شکاف های میکروسکوپی در فلز هستند. این روند فرسایش را آغاز می کند. اگر نمک وجود داشته باشد ، به عنوان مثال در آب دریا ، خوردگی سریعتر خواهد بود.

قیمت ورق پلی کربنات

قرار گرفتن در معرض دی اکسید گوگرد و دی اکسید کربن نیز باعث فرایند خوردگی می شود.زنگ زدگی باعث انبساط فلز می شود که می تواند فشار زیادی را به کل ساختار وارد کند. در همان زمان ، فلز ضعیف شده و شکننده و پوسته پوسته می شود. زنگ در هوا و آب نفوذپذیر است ، بنابراین فلز زیر لایه زنگ زدگی به خوردگی خود ادامه می دهد.

مقاومت در برابر آتش از فولاد ضد زنگ

چگونه از زنگ زدگی جلوگیری کنیم؟

قرار گرفتن در معرض شرایط فضای باز خطر زنگ زدگی را افزایش می دهد ، به خصوص اگر آب و هوا بارانی یا مرطوب باشد. بهترین راه های جلوگیری از زنگ زدگی عبارتند از:

استفاده از آلیاژهای مقاوم در برابر زنگ زدگی

اندازه گیری مواد فولادی
ملاحظات طراحی
گالوانیزه کردن
آبی شدن
پوشش آلی
پوشش پودر
سرویس و نگهداری های مرتب
استفاده از آلیاژهای مقاوم در برابر زنگ

 

درباره ما
محبوب ترین آلیاژهای مقاوم در برابر زنگ زدگی ، فولاد ضد زنگ و فولاد هوازدگی هستند.
فولاد ضد زنگ حاوی حداقل 11٪ کروم است. این امکان تشکیل یک فیلم محافظ از اکسید کروم را فراهم می کند که به عنوان محافظ در برابر زنگ زدگی عمل می کند. در صورت خراب شدن ، فیلم محافظ دوباره فرم می گیرد. مقاومت در برابر خوردگی با افزودن نیکل می تواند بیشتر شود.فولاد هوازدگی ، همچنین به عنوان فولاد “COR-TEN” شناخته می شود ، حاوی 21٪ از عناصر آلیاژی مانند کروم ، مس ، نیکل و فسفر است. این آلیاژها یک پتینه محافظ زنگ ایجاد می کنند که با گذشت زمان میزان خوردگی را کاهش می دهد. فولاد COR TEN ارزان تر از فولاد ضد زنگ است.

چگونه می توان فولاد را برای حمل و نقل امن کرد

ملاحظات طراحی

برنامه ریزی مناسب در مرحله طراحی می تواند نفوذ آب را به حداقل برساند و خطر زنگ زدگی را کاهش دهد. از حفره و شکاف باید خودداری شود. اتصالات باید جوش داده شوند و پیچ و مهره نداشته باشند. در صورت مناسب بودن باید سوراخ های زهکشی آب در نظر گرفته شود. این طرح باید اجازه گردش آزادانه هوا را بدهد. برای سازه های بزرگ ، دسترسی کافی باید امکان پذیر باشد تا امکان تعمیر و نگهداری منظم فراهم شود.

قیمت نبشی

گالوانیزه کردن

ساخت سبدهای بالابر فوق العاده برای جابجایی مواد

فرآیند گالوانیزه شامل پوشش دادن سطح با یک لایه خارجی روی فلزی است. این امر از طریق گالوانیزه یا آبکاری با آب گرم انجام می شود. لایه روی از نفوذ بیشتر مواد خورنده به داخل فلز جلوگیری می کند. علاوه بر این روی به عنوان یک آند فداکارانه عمل می کند که به این معنی است که فرآیند اکسیداسیون مخرب زنگ به لایه روی منتقل می شود.

آبی شدن

بلوینگ یک روش مفید است که محافظت محدودی در برابر زنگ زدگی برای قطعات کوچک استیل دارد. اصطلاح “blingu” در هنگام استفاده از این تکنیک از ظاهر سیاه و سفید آبی به دست می آید. از رنگ آبی اغلب در ساخت اسلحه گرم استفاده می شود تا درجاتی از مقاومت در برابر خوردگی ایجاد شود. همچنین در ساعتهای خوب و سایر کارهای فلزی استفاده می شود.آبیاری با غوطه وری قطعات فولادی در محلول نیترات پتاسیم ، هیدروکسید سدیم و آب حاصل می شود.

پوشش آلی

پوشش های آلی مانند رنگ یک روش مقرون به صرفه برای محافظت در برابر زنگ زدگی است. پوشش های آلی مانعی در برابر عناصر خورنده هستند. پوشش های روغنی برای جلوگیری از نفوذ آب و اکسیژن ایده آل هستند. ضخامت پوشش های آلی معمولی 15 تا 25 میکرومتر است.

پوشش پودری

یک پودر خشک به طور مساوی روی سطح تمیز قرار می گیرد. بعد ، جسم گرم می شود و پودر را به یک فیلم نازک تبدیل می کند. طیف گسترده ای از پودرها از جمله اکریلیک ، پلی استر ، نایلون ، وینیل ، اپوکسی و یورتان موجود است.پودرها معمولاً با استفاده از فرآیند پاشش الکترواستاتیک استفاده می شوند. جسم رسانای الکتریکی با پودر باردار و غیر رسانا پاشیده می شود. ذرات باردار جسم را جذب کرده و به سطح آن می چسبند. این جسم در یک اجاق گرم قرار می گیرد که ذرات را به یک فیلم پیوسته تبدیل می کند. این فیلم به طور معمول بین 25 تا 125 میکرومتر است.

آشنایی با توری، انواع و کاربرد آن

سرویس و نگهداری های مرتب

به تعمیر و نگهداری منظم توصیه می شود که تشکیل زنگ را متوقف کرده و پیشرفت هرگونه زنگ زدگی را متوقف کنید. از بین بردن هرگونه زنگ زدگی تشکیل شده ضروری است. برای مناطق کوچک می توان از تیغ استفاده کرد. بعد باید هرگونه جرم سطح را با استفاده از آب گرم و صابون پاک کنید. در آخر باید یک پوشش مقاوم در برابر زنگ زدگی روی سطح اعمال شود.