تیرآهن 14از جمله راه های مقاوم سازی

تیرآهن 14 یکی از مهم ترین و اصلی ترین اجزا برای بنا گذاری سازه ها می باشد ، از تیرآهن برای اسکلت بندی در ساختمان ها استفاده می شود . معماران و مهندسین امروزه برای کاهش هزینه ها از تیر آهن  استفاده می کنند . یکی از مهم ترین علت هایی که از تیرآهن برای اسکلت بندی در ساختمان ها استفاده می شود برای بهینه سازی در هنگام نصب آن ها می باشد زیرا تیرآهن  یکی از مهم ترین عناصر برای استحکام ساختمان می باشد.  در ساخت و ساز های مهندسی معمولا  از تیرآهن  در نقاط مهم و اصلی ساختمان سازی به کار برده می شود همانند اهرم یا لنگر خمشی تیرآهن 14از جمله راه های مقاوم سازی 

از جمله مهمترین خصوصیات یک ساختمان  استفاده از پروفیل تیرآهن در آن  می باشد .

تیر آهن ها داری سه نوع استاندارد می باشند:

 1. : IPE استاندارد ایران و اروپا
 2. INP ا: استاندارد چین و روسیه
 3. IPB : بال پهن

ارتفاع تیرآهن بال پهن از 80 تا 600 میلی متر تولید می گردد و در ستون ها  خرپا ها ، ساخت پل های لانه زنبوری استفاده می گردد .

تیر آهن  IPE :

این سبک تیرآهن ها در کشو ایران و کشورهای اروپایی تولید و  صادرات می گردد و شکل ظاهری شبیه بهI  دارند .

تیر آهن INP :

این سبک تیرآهن در کشورهای چین و روسیه تولید و به بازار فولاد عرضه می گردد هماندد تیرآهن IPE   شکل ظاهری آن ها شبیه I  می باشد در این نوع تیر آهن هرچه ضخامت بال ها از جان تیرآهن کاهش پیدا کند از ضخامت آن ها کاسته می شود .

تیر آهن IPB :

به این تیرآهن عریض یا بال پهن نیز گفته می شود که شکل ظاهری آن شبیه به حرف انگلیسی H  می باشد و طول بال ها به نسبت تیرآهن بزرگ تر می باشد .

 

از جمله راه های مقاوم سازی تیرآهن 14

تیرآهن :  یکی ازاصلی ترین و با ارزش ترین مقاطع فولادی در سازه های ساختمانی و صنعتی می باشد ، که  از جمله وظایف مهم آن تحمل  نیروهای تنشی حاصل از برشی و لنگر خمشی می باشد .

تیرآهن  یکی از تیرآهن هایی است که در صنعت ساخت و ساز کاربرد نسبتا مطلوبی را داشته است و در بازار فروش آهن هم در مبحث عرضه و تقاضا سبک تیرآهن  از تناژ بالا تری به نسبت سایر تیرآهن ها برخوردار است . در بیشتر طراحی های  پروژه های ساختمانی از تیرآهن  برای پیاده سازی استفاده می گردد. فروش تیرآهن  به صورت کیلویی و شاخه ایی عرضه می گردد.تیرآهن 14از جمله راه های مقاوم سازی 

کاربرد های تیرآهن:

از پروفیل آهن14 در ساختمان سازی ها ، پروفیل های آهن اسکلت فلزی ، تولید جرثقیل های دروازه ای و بلند مرتبه استفاده می شود .

مزایای تیرآهن :

از جمله مزایای تیرآهن 14 می توان به  تنوع در اندازه های تیرآهن ، مقاومت بالا در برابر نیروهای خمشی و برشی ، وزن بالا و بال های ضخیم تر ، داشتن بال های پهن و عریضی برای به کار بردن در ستون های ساختمانی کاربرد این نوع تیرآهن را بسیار مطلوب و بالا کرده است .

قیمت تیرآهن:

قیمت تیرآهن 14 به عواملی مانند انواع تیرآهن14 ، ابعاد تیرآهن14 ، وزن تیرآهن 14 و دیگر عواملی نظیر بالا و پایین رفتن نرخ ارز در کشور ، شرایط اقتصادی کشور و  میزان پیشرفت یا پس رفت در صنعت ساخت و ساز و مسکن در کشور بستگی دارد .

برترین کارخانه های تولید کننده تیرآهن :

از جمله کارخانه جاتی که در تولید تیرآهن در ایران وجو دارد و در حال فعالیت می باشند عبارت اند از :

 • کارخانه های ذوب آهن اصفهان
 • فایکو
 • اهواز
 • یزد
 • نورد آریان فولاد
 • فولاد ناب تبریز
 • مجتمع تولیدی فولاد صنعت بناب(شاهین بناب)
 • جهان فولاد غرب(کرمانشاه)
 • فولاد خوزستان

یکی از مهم ترین پلن های مقاوم سازی فولاد به مقاوم سازی تیرآهن های که در اسکلت سازی ساختمان ها به کار رفته است برمی گردد . که به دلایلی اعمم از این که تیرآهن های با ضخامت کم ، زنگ زدگی ، خوردگی تیرآهن ، خستگی تیرآهن به دلیل تحمل کردن بارها و تنش ها ، عدم جوشکاری نامناسب و… که تمام این مشکلات تولید کنندگان فولاد را به مقاوم سازی تیرآهن می کند .تیرآهن 14از جمله راه های مقاوم سازی 

از جمله راه های مقاوم سازی تیرآهن 14

تقویت تیرآهن    :

 1. تقویت تیر آهن با روکش های فولادی
 2. تقویت تیر آهن با سخت کننده جان
 3. استفاده از ژاکت بتنی برای تیرآهن
 4. به کارگیری ورق های پیوستگی

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *